STVR ponúkne divákom pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu tematický program v televíznom aj rozhlasovom vysielaní. Divákov čaká hneď niekoľko filmových premiér v televíznom vysielaní a množstvo originálneho premiérového obsahu vo vysielaní rozhlasových okruhov.

Bratislava, 21. január 2025


Jednotka

V pondelok 27. januára, v deň 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim a v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, odvysiela Jednotka o 20.30 h koprodukčný film verejnoprávnej televízie Správa. Správa je skutočným príbehom odvahy a vnútornej sily dvoch obyčajných ľudí, ktorých hrdinský čin sa zapísal do dejín. Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému.Vďaka svedectvu, ktoré podali Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, sa podarilo zabrániť deportácii tisícov maďarských židov do Osvienčimu.

Dvojka

Dvojka si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vo svojom vysielaní pripomenie počas viacerých dní. V utorok 21. januára o 22.30 h uvedie nevšedný dokumentárny film Dušana Hudeca Celý svet je úzky most o pohnutom osude dnešného košického rabína Steinera. Prináša spomienky na idylické detstvo, ktoré narušila vojna a prenasledovanie, deportácie židovského obyvateľstva do koncentračných táborov, v ktorých slovenskí ľudia pomáhali Židom zachrániť si holé životy.

V nedeľu 26. januára o 21.05 h uvidia diváci na Dvojke film Konferencia vo Wannsee. 20. januára 1942 sa vo vile na pobreží berlínskeho Wannsee stretli poprední predstavitelia nacistického režimu. Prišli na pozvanie Reinharda Heydricha a program ich stretnutia mal len jeden bod – nazvali ho "konečným riešením židovskej otázky." Film, ktorý sa opiera o protokoly z tohto stretnutia, je historicky veľmi presným znázornením toho, akým spôsobom bolo plánované masové vyvraždenie miliónov európskych židov. O 22.50 h bude nasledovať dokument Príbeh konferencie vo Wannsee, ktorý sa venuje rovnakej historickej udalosti - konferencii nacistických pohlavárov na pobreží berlínskeho Wannsee. Konferencia trvala 90 minút a zúčastnilo sa na nej 15 osôb, ktoré spečatili osudy miliónov ľudí na starom kontinente. Napriek prísnemu utajeniu sa historikom podarilo objasniť priebeh i obsah stretnutia.

V Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, v pondelok 27. januára, ponúkne Dvojka divákom o 22.00 h film talianskeho režiséra Giuseppe Piccioniho Tieň dňa, ktorý ukazuje pomalý nástup fašizmu v Taliansku. Luciano je veterán 1. svetovej vojny, ktorý prevádzkuje reštauráciu v provinčnom talianskom mestečku. Je koniec tridsiatych rokov a hoci Luciano sympatizuje s fašizmom, stále si udržiava určitú vnútornú nezávislosť, keď pozoruje svet vonku cez okná svojho malého kráľovstva. Jedného dňa však jeho pokojný život naruší Anna, ktorá hľadá prácu.

Dvojka bude v tematickom vysielaní pokračovať aj v utorok 28. januára, kedy odvysiela až dve výnimočné premiéry. Večer o 20.10 h sa diváci môžu tešiť na premiéru nového dokumentu STVR Aby jeho meno bolo vymazané.Dokumentárny film režiséra Dušana Hudeca mapuje osudy slovenských židovských rodín v getách a vyhladzovacích táboroch Belzec, Sobibor, Treblinka a Majdanek, ktoré neboli doteraz bližšie spracované. Zavraždili v nich vyše 39 - tisíc obetí, desaťtisíce mužov, žien a detí zmizlo bez stopy, akoby neexistovali. Aj 79 rokov po skončení vojny zostávajú ich príbehy zahalené tajomstvom. Svedectvom o ich živote sú len príbuzní, ktorí spomínajú. O 21.05 h bude nasledovať premiéra historického dokumentu Getá počas holokaustu. Ten prináša nový pohľad na holokaust založený na nedávnych exhumáciách a prekladoch písomných dokumentov odhaľujúcich úlohu get pri vyhladzovaní židovskej komunity počas druhej svetovej vojny. Na rozdiel od koncentračných táborov nemali getá jednotný vzor ani centrálnu správu. V prvých rokoch svojej existencie slúžili nacistom ako zdroje pracovnej sily pre nemecký zbrojný priemysel či stavebné práce. Obyvatelia get boli v podstate izolovanými väzňami trpiacimi v otrasných životných podmienkach, zámerne vytvorených s cieľom zvýšiť počet úmrtí. Osud židovskej komunity bol v rukách miestnych úradov, ktoré rozhodovali o tom, ako vykorisťovať, terorizovať a vyhladzovať obyvateľov označených Dávidovou hviezdou. Večer o 22.25 h uzavrie film 32 utajovaných správ – správa z pekla o príbehu dvoch slovenských utečencov z koncentračného tábore v Osvienčime Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.

Rádio Slovensko si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomenie tematickým vysielaním už od nedele 26. januára o 11.05 h kedy odvysiela reláciu Osudy, ktoré písalo 20. storočie, kde prinesie príbeh Edity Grosmanovej. Tá bola súčasťou prvého transportu do koncentračného tábora Auschwitz, prežila pochod smrti a neskôr symbolicky otvorila a zavrela brány Osvienčimu. Jej manžel, Ladislav Grosman, ktorý rovnako prežil holokaust, je autorom literárnej predlohy k oscarovému filmu Obchod na korze. Relácia Biele miesta 20. storočia otvorí diskusiu o tých, ktorí prežili holokaust, ich návraty do života, prekonávanie traumy a zdroje sily, ktoré im umožnili opäť nájsť zmysel života. O 19.05 h Rádio Slovensko uvedie fíčer Soni Koželovej Neznámy hrdina Antonín Kalina, ktorý priblíži príbeh väzňa z koncentračného tábora Buchenwald. Antonín Kalina zachránil stovky detí a jeho činy zostávajú inšpiráciou pre ďalšie generácie. V pondelok, 27. januára, sa Rádio Slovensko bude venovať Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v rannom vysielaní v historickom kalendári a v popoludňajšom vysielaní prinesie reportáž z podujatia s pamätníkmi holokaustu. Výročie si pripomenie aj v spravodajských formátoch.

Rádio Devín ponúkne poslucháčom rozhlasové hry, reportáže a hudbu, ktoré pripomenú hrôzy minulosti, ale zároveň otvoria diskusiu o ich význame pre súčasnosť. V sobotu, 25. januára, odvysiela prvú časť dvojdielneho rozhlasového dokumentu Vyzlečení z ľudskej podoby od autora Petra Gettinga. Tento výnimočný dokument zachytáva dojemné listy rodičov, ktorí sa snažili zachrániť svoje židovské deti pred nacistickým prenasledovaním.

V nedeľu, 26. januára o 07.00 h si poslucháči Rádia Devín môžu vypočuť reláciu Krajina duše s moderátorkou Soňou Koželovou, ktorá predstaví príbeh Antonína Kalinu. Práve on stál za najväčšou detskou záchrannou akciou počas druhej svetovej vojny. O 18.00 h odvysiela Rádio Devín druhú časť dokumentu Vyzlečení z ľudskej podoby a o 19.00 h bude nasledovať klasická rozhlasová hra Rudolfa Jašíka Námestie svätej Alžbety v dramatizácii Jána Pavleca a réžii Milana Semíka. Účinkujú poprední slovenskí herci - Karol Machata, Jozef Kroner či Eva Poláková.

Medzinárodný deň obetí holokaustu, 27. januára, otvorí o 10.00 h relácia Ars musica s Jánom Dúbravským, ktorá bude patriť hudbe spätej s holokaustom. Zaznejú diela, ako oratórium Ilju Zeljenku, Dies Irae Krzysztofa Pendereckého, Holokaust Requiem Borisa Pigovata, či skladba Different Trains od Steva Reicha ponúkajúca osobitý pohľad na temné obdobie dejín.

O 13.00 h uvedie Rádio Devín čítanie na pokračovanie z diela Zuzany Križkovej Zázračný rabín o živote Chatama Sofera. Táto relácia priblíži päť častí príbehu o výnimočnej osobnosti a jeho vplyve na komunitu.

Rádio Regina Západ sabude tematike holokaustu venovať v pondelok 27. januára v aktuálnej publicistike a o 12.30 h sa s filmovým kritikom Petrom Konečným pozrie na holokaust cez objektív kamery. Poslucháči sa dozvedia prečo má zmysel nakrúcať filmy s touto tematikou aj po 80 rokoch a akú silu i vplyv má filmové umenie na povedomie ľudí o hrôzach druhej svetovej vojny.

Rádio Regina Stred ponúkne poslucháčom v pondelok 27. januára živé redaktorské vstupy z Liptovského Mikuláša, v ktorých bude informovať o histórii Židov v meste, ale aj o známej synagóge a jej histórii i súčasnosti.

Rádio Regina Východ sa budevenovať pamiatke obetí holokaustu v niekoľkých reláciách. Vo štvrtok 23. januára o 17.30 h kultúrny magazín Kultúra 2025 predstaví maliarku Ilonu Singer, ktorej osud sa uzavrel v Osvienčime. Duchovný magazín Božie mlyny v nedeľu 26. januára o 06.15 h priblíži židovskú rodinu Munkovcov, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime. Téme sa bude venovať aj v pondelok 27. januára o 10.00 h v Magazíne Rádia Regina Východ s historikom Ondrejom Glodom. Oslobodenie Osvienčimu pripomenie poslucháčom od 27. januára do 31. januára o 06.15 h aj ranný týždenný seriál Minúta z histórie.

Rádio_FM pripravilo na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu jedinečný rozhovor so spisovateľkou a prekladateľkou Ibojou Wandall-Holm, ktorá ako dieťa prežila hrôzy holokaustu. Narodila sa v Liptovskom Mikuláši a počas druhej svetovej vojny bola väznená v koncentračnom tábore Auschwitz.

Radio Slovakia International si 27. januára 2025 pripomenie Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu špeciálnym vysielaním vo svojich jazykových sekciách.

Slovenská sekcia prinesie príspevok o ikonickom filme Obchod na korze, ktorý vznikol pred 60 rokmi. Rozhlasová montáž priblíži jeho hlboké posolstvo o ľudských osudoch počas vojny a tragických dôsledkoch holokaustu. Na tému filmu i jeho odkazu pre dnešok sa vyjadrí renomovaná filmová režisérka a vysokoškolská pedagogička Yvonne Vavrová.

Nemecká sekcia ponúkne poslucháčom príspevok s názvom Prázdna stolička, v ktorom sa žiaci Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove zaoberajú osudmi 102 vylúčených židovských žiakov zo školského roka 1940/1941. Príspevok priblíži poslucháčom tragické dôsledky diskriminácie a prenasledovania.

Ruská sekcia prinesie rozhovor s Gertrúdou Milchovou, ktorá prežila hrôzy koncentračného tábora Auschwitz a jej svedectvo zostáva významným zdrojom zachovania pamäte na holokaust i jeho obete.

Francúzska sekcia sa bude venovať príbehu Jozefa Veselského, ktorý prežil holokaust, no stratil rodičov a brata v koncentračnom tábore Auschwitz. Po vojne emigroval do Írska a dnes je pravdepodobne najstarším žijúcim Slovákom v zahraničí.

Rádio Litera ponúkne v premiére v pondelok 27. januára o 10.00 h, a tiež o 20.00 h prvú časť čítania na pokračovanie z memoárovej knihy Lea Kohúta s názvom Tu bola kedysi ulica. Do piatku 31. januára pribudne každý deň nová časť. Kniha vzbudila veľký záujem širokej verejnosti, ale aj historikov, keďže v nej možno nájsť množstvo zaujímavých faktov z konca Rakúsko-Uhorska, z čias existencie bratislavského podhradia, a teda i Židovskej ulice, koncentračného tábora, viery v socializmus i dezilúzie až po emigráciu.

Od utorka 28. januára bude do vysielania Rádia Litera na sedem dní zaradené dokumentárne pásmo Jozefíny Mikovíynovej o denníku Anny Frankovej s názvom Najčítanejší denník. Prvýkrát si ho poslucháči budú môcť vypočuť krátko po 9.00 h.

V stredu 29. januára o 6.30 h ponúkne Rádio Litera program autorky Sone Gyarfašovej Osudy, ktoré písalo 20. storočie, v ktoromrozvinie príbeh Edity Grosmanovej. Od štvrtka 30. januára, pokračuje Rádio Litera reláciou zo svojho pôvodného autorského cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera, v rámci ktorého vzniklo aj pásmo Tomáša Bartoňka Lovestory na troskách zla. Autor sa v ňom venuje príbehu ukrývaného dieťaťa Gerty Sidonovej a jej neskoršieho manžela Rudolfa Vrbu, ktorý z tábora ušiel a spolu s Alfrédom Wetzlerom podal prvú správu o priemyselnom vyvražďovaní. Túto lovestory spracoval knižne americký historik a spisovateľ Steve Sheinkin pod názvom Impossible Escape: A True Story of Survival and Heroism in Nazi Europe. Okrem rozhovoru s ním ponúkne Rádio Litera aj pár ukážok z tejto novej knihy, ktoré exkluzívne pre túto reláciu do slovenčiny preložila Anna Tuhárska a načítal Andrej Šoltés.

V piatok 31. januára o 12.30 h sa poslucháči môžu tešiť na dokumentárno-dramatické pásmo Mariána Šimkuliča Šťastie, že vieš pekne spievať o príbehu Heleny Citrónovej z Humenného, židovského dievčaťa z prvého transportu do koncentračného tábora, ktoré prežilo holokaust. Zachránil ju ľúbostný vzťah s dozorcom, ktorý zachránil pred istou smrťou nielen ju, ale aj jej sestru i ďalších.

Rádio Junior

Ani vysielanie Slovenského rozhlasu pre najmladších poslucháčov neopomenie Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Príbehy počas dní okolo tohto pamätného dňa budú pod hlavičkou Týždeň krušných chvíľ a budú najmä z pera spisovateľov židovského pôvodu.

V seriáli Dášenka alebo život šteniatka vo vysielaní Rádia Junior pre najmenších poslucháčov odhalíme všetko o známom príbehu Karla Čapka a foxteriéra Dášenky v podaní Oľgy Belešovej a Vladimíra Durdíka ml.

Od piatku 24. januára nájdete vo vysielaní Rádia Junior aj rozprávkovú hru Josefa Čapka s pesničkami O psíčkovi a mačičke. Slávne dielo upravila Magdaléna Glasnerová, hudbu zložil Janko Lehotský, texty piesní napísal Zoro Laurinc. V hlavných úlohách účinkujú Zdena Studenková a Stano Dančiak.

Počas Týždňa krušných chvíľ odznie aj rozprávka Kľúčikové kráľovstvo aj starozákonný príbeh Jozef a jeho bratia.